Civil Alap (Norvég Alap) - Első forduló

A Polgár-Társ Alapítvány meghirdette pályázati felhívását FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS Témakörben a Civil Támogatási Alap első fordulója keretén belül, a Norvégia, Izland és Liechtenstein által támogatott EGT Finanszírozási Mechanizmus 2009-2014 részeként.

A FENNTARTHATÓ FEJLŐDÉS témakör általános célja a fenntartható fejlődés támogatása és a környezet állapotának javítása Romániában a civil szervezetek hozzájárulása és társadalmi részvétel által. Olyan projektek részesültek támogatásban, amelyek a következő pályázati területekhez tartoznak: éghajlatváltozás, biológiai sokféleség- és tájmegőrzés, ökoturizmus, környezetvédelmi érdekképviselet és „watchdog" tevékenységek / fokozott környezeti tudatosság és társadalmi részvétel a környezeti döntéshozatalban, környezeti nevelés.

A támogatás teljes kerete a Fenntartható Fejlődés Témakör pályázati felhívásának első fordulójában 2.100.000 euró volt.

A támogatás civil szervezetek számára volt meghirdetve. További információk a pályázható szervezetek körével kapcsolatosan megtalálhatóak a Pályázati útmutatóban. A pályázati dokumentumok csak román nyelven állnak rendelkezésre.

Egy pályázó szervezet legtöbb 2 pályázatot nyújthatott be a Fenntartható Fejlődés Témakör  felhívására, amelyek közül csak 1 pályázatot lehetett benyújtani makroprojektek (75.001 - 150.000 euró értékű finanszírozás) támogatására.

A pályázatok benyújtásának határideje 2013. július 31 volt.

A potenciális pályázók a  felhívással kapcsolatos kérdéseiket a következő elérhetőségen tehették fel e-mailben, telefonon vagy faxon legkésőbb július 25.-ig (beleértve): Antal Imola - Programfelelős, e-mail: environment@repf.ro; telefon: 0266 310 678 0266 310 678, fax: 0266 310 678.

A válaszokat legkésőbb 2013. július 29.-ig közöltük és azokat a kérdéseket, amelyek relevánsak lehetnek a többi pályázó számára, a válaszokkal együtt, közzétettük a Program honlapján és a Polgár-Társ Alapítvány honlapján.

Annak érdekében, hogy kisegítsük a lehetséges pályázókat, 5 általános tájékoztató ülés került megszervezésre, részletes információkat nyújtva a Civil Támogatási Alap 5 Témakörének kiírásával kapcsolatosan.

A Pályázati útmutató és a kapcsolódó mellékletek letölthetőek a "Letölthető dokumentumok" mappára kattintva. 
  
A civil társadalom támogatása az egyik kulcsfontosságú prioritása a Norvégia, Izland és Liechtenstein által támogatott EGT Finanszírozási Mechanizmusnak 2009-2014 közötti időszakban, amint az a Romániával kötött Együttműködési Megállapodásban is megfogalmazódott az EGT Finanszírozási Mechanizmus megvalósítását illetően.  

A Civil Társadalom Fejlődéséért Alapítvány és partnerei a Polgár-Társ Alapítvány és az Erőforrás Központ a Róma Közösségekért közös konzorciumban végezte a Civil Támogatási Alap pályázati program lebonyolítását Romániában.

A romániai Civil Támogatási Alap általános célja "a civil társadalom fejlődésének megerősítése és fokozott hozzájárulás a társadalmi igazságossághoz, demokráciához és fenntartható fejlődéshez", és hozzájárul az EGT Finanszírozási Mechanizmus általános célkitűzéseihez, hogy csökkentse a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségeket az Európai Gazdasági Térségben és erősítse a kétoldalú kapcsolatokat Románia és a támogató országok között (Norvégia, Izland és Liechtenstein).

A Program hozzájárult a kormányzás javításához Romániában, ösztönözve az aktív állampolgári részvételt, a civil szervezetek hatékony és széleskörű részvételét politikák megvitatásában és konkrét intézkedésekben, mint például a korrupcióra és a jogállamiságra vonatkozó kérdésekben.

A támogató országokkal való kétoldalú kapcsolatok építését ösztönözte a Civil Támogatási Alap, a hálózatépítés és együttműködés érdekében a támogató országok szervezeteivel, információ átadás és tapasztalatcsere céljából.

A Civil Támogatási Alap az alábbi 5 témakörben kidolgozott projektekhez nyújtott támogatást:
  • Részvétel - a Civil Társadalom Fejlődéséért Alapítvány által lebonyolítva
  • Társadalmi igazságosság - a Civil Társadalom Fejlődéséért Alapítvány és az Erőforrás Központ a Róma Közösségekért által lebonyolítva
  • Fenntartható fejlődés - a Polgár-Társ Alapítvány által lebonyolítva
  • Jóléti szolgáltatások - a Civil Társadalom Fejlődéséért Alapítvány által lebonyolítva
  • Szervezetfejlesztés. Hálózatok és koalíciók - a Civil Társadalom Fejlődéséért Alapítvány által lebonyolítva.

A Program keretén belül finanszírozott projektek hozzájárultak a következő eredmények eléréséhez:  
  • aktív állampolgárság elősegítése,
  • a civil szervezetek fokozott bevonása a helyi, regionális és országos kormányzás politikai és döntéshozatali folyamataiba,
  • ágazatközi partnerségek fejlesztése, különösen kormányzati szervekkel helyi, regionális és / vagy országos szinten,
  • demokratikus értékek népszerűsítése, beleértve az emberi jogokat,
  • érdekképviseleti és „watchdog" szerepek fejlesztése,
  • partnerségben működő civil szervezetekből álló hálózatok és koalíciók fejlesztése,
  • megerősített szervezeti kapacitás és kedvező környezet létrehozása a civil szféra számára,
  • fokozott hozzájárulás a fenntartható fejlődéshez,
  • jóléti szolgáltatások fokozott nyújtása meghatározott célcsoportok számára,
  • társadalmilag sérülékeny csoportok megerősítése.
A pályázók ösztönözve voltak, hogy projektjeikben érintsék az alábbi horizontális témaköröket: gyűlöletbeszéd, szélsőségesség és gyűlölet-bűncselekmények, rasszizmus és idegengyűlölet, homofób viselkedésminták, antiszemitizmus, tolerancia és multikulturális megértés, romák, szexuális zaklatás, nők elleni erőszak és emberkereskedelem.

A Program által támogatott minden projekt köteles volt betartani az alábbi elveket:
  • jó kormányzás,
  • fenntartható fejlődés (társadalmi, gazdasági és környezeti szempontból),
  • nemek közti egyenlőség.
Polgár-Társ Alapítvány a Fenntartható Fejlődés témakör lebonyolításáért felelt a 2013-2016 közötti időszakban.
A témakörre szánt teljes keret 3.500.000 euró volt.
cookieKedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.